Article Index

AWE Masterplan moves forward with the inclusion of surplus weapons for a Safe and Secure BiH

The 14th session of the Strategic Committee for Ammunition, Weapons and Explosives (AWE) was hosted by the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) in Sarajevo on Monday, December 5, 2016 in order to discuss the Masterplan aimed at solving the issue of surplus weapons, ammunition and explosives in Bosnia and Herzegovina.

The session was chaired by Deputy Minister Jerinić and co-chaired by Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Ambassador Jonathan Moore and the permanent members of the committee and representatives of the Joint Commission for Defence and Security of the BiH Parliament. Other attending members included COMEUFOR Major General Schrötter, COM NATO Sa Brigadier General Wilz and permanent members of the committee from the international organizations: United Nations Development Programme (UNDP), Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), as well as representatives of embassies in BiH (The United States, United Kingdom, Germany, Switzerland, Austria, Sweden).

The committee approved EUFOR Col Trachsler’s proposal to include the plan for 60,000 surplus weapons in the AWE Masterplan. The plan was agreed in the OSCE and EUFOR hosted “Weapon Workshop” which sat last week.

Project EXPLODE and Project SECUP were reported to have completed in 2016. Mr Tarik Učanbarlić from UNDP briefed on Project EXPLODE whose activities include destroying high hazard ammunition and complex weapon systems and supporting the Armed Forces of BiH in the reduction of military ammunition stockpiles to manageable quantities. It also delivered training for senior military officers to build their capacities; and implement infrastructure upgrades to improve the safety and storage conditions of military weapons and ammunition storage depots. This project will now move on to the next phase, Project EXPLODE +, which will commence early 2017. Mr Paul Martin from OSCE briefed on Project SECUP (Security Upgrade) which also completed in 2016 and concerned the upgrading of security around the 30 storage sites in BiH.

20161205_strategic

Delegates at the 14th Strategic Committee for weapons

BiH still has a substantial amount of unstable military ammunition. A large part of this was poorly stored and maintained. The presence of unstable ammunition in BiH could cause public safety concerns, and is potential risk to a Safe and Secure Environment. It also constitutes a financial and administrative burden to the AF BiH. The governance and overall control of arms depots, and weapons inspections remains firmly with the competent authorities of BiH. However, it is in the interest of everybody concerned that management and disposal occurs following a safe and secure process.

COMEUFOR concluded by saying, “EUFOR will continue supporting the MoD and AF BiH in further development of procedures for storage and infrastructure. 2016 has been a successful year for both UNDP and OCSE with the completion of two major projects which have contributed greatly towards improving the SASE in BiH. The International Community has agreed on the Ammunition Weapons and Explosives Master Plan co-ordinated by EUFOR which MOD BiH has accepted today and will be implemented early in 2017.”
EUFOR will continue to assist, both the Ministry of Defence and AF BiH with technical advice, and subject matter expert support, within means and capabilities.

Photo gallery...

Spokesperson: Lt Cdr C. Harwood RN
00387 (0) 3349 5216
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Public Affairs Office: Mrs Elma Robovic
Office: 00387 (0)33 495 214
00387 (0)66 914 664
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


EUFOR: 14. zasjedanje Strateškog komiteta za naoružanje, municiju i minsko-eksplozivna sredstva

Master plan za MiMES poboljšan kroz uključenje viškova naoružanja u cilju sigurne i stabilne BiH
U ponedjeljak, 5. decembra 2016. godine, u Sarajevu je Organizacija za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE) bila domaćin 14. zasjedanja Strateškog komiteta za naoružanje, municiju i minsko-eksplozivna sredstva, a tema diskusije je bio Master plan, koji za cilj ima rješavanje pitanja viškova naoružanja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava u Bosni i Hercegovini.
Sjednicom je predsjedavao zamjenik ministrice g. Jerinić, uz ko-predsjedavanje ambasadora Jonathana Moorea iz Organizacije za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE) i stalnih članova Komiteta, kao i predstavnika Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost Parlamenta BiH. Ostali prisutni članovi bili su komandant EUFOR-a generalmajor Schrötter, komandant NATO Štaba u Sarajevu brigadni general Wilz i stalni članovi Komiteta iz sljedećih međunarodnih organizacija: Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP), Organizacije za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE) i predstavnici ambasada u BiH (Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke, Švicarske, Austrije, Švedske).
Komitet je odobrio prijedlog brigadira Trachslera iz EUFOR-a da se u Master plan za MiMES uključi 60.000 komada naoružanja koje je višak. Plan je usaglašen na ¨Radionici za naoružanje¨ OSCE-a i EUFOR-a, koja je održana prošle sedmice.
Izvješteno je da se projekti “EXPLODE” i “SECUP“ završavaju 2016. godine. Gospodin Tarik Učanbarilić iz UNDP je izvjestio o aktivnostima u okviru projekta “EXPLODE”, uključujući i uništavanje visokorizične municije i kompleksnih sistema naoružanja i pružanje podrške Oružanim snagama BiH u smanjivanju zaliha vojne municije na količinu kojom se može pravilno upravljati. Organizirana je i obuka za više starješine s ciljem njihovog daljeg osposobljavanja i unaprijeđivanje infrastrukture kako bi se poboljšala sigurnost i uslovi za skladištenje u skladištima vojnog naoružanja i municije. Ovaj projekt sada prelazi u sljedeću fazu, projekt “EXPLODE+”, koji će početi u 2017. godini. Gospodin Paul Martin iz OSCE-a podnio je izvještaj o projektu “SECUP“ (unapređenje sigurnosti), koji se također završava 2016. godine, a radi se o poboljšanju sigurnosti oko 30 skladišnih lokacija u BiH.
U BiH se još uvijek nalazi značajna količina nestabilne vojne municije. Veliki dio te municije se skladišti i održava na neuslovan način. Prisustvo nestabilne municije u BiH predstavlja opasnost po javnu sigurnost i potencijalnu opasnost za sigurno i stabilno okruženje. Ta municija je također finansijski i administrativni teret za OS BiH. Upravljanje i kontrola skladišta naoružanja, kao i inspekcije oružja, i dalje ostaju u nadležnosti ovlaštenih organa BiH, ali u interesu je svih da se upravljanje i rješavanje vrše u okviru sigurnog i bezbjednog procesa.
Komandant EUFOR-a je na kraju rekao: “EUFOR će nastaviti pružati podršku MO i OS BiH u radu na uspostavljanju procedura za skladištenje i poboljšavanju infrastrukture. Godina 2016. je bila uspješna za UNDP i OSCE zbog završetka ova dva glavna projekta, koji su znatno doprinijeli poboljšanju sigurnog i stabilnog okruženja u BiH. Međunarodna zajednica se složila da OSCE koordinira aktivnosti u vezi sa Master planom za NMiMES, što je MO BiH danas prihvatilo, a implementacija će se vršiti tokom 2017. godine.”
EUFOR će, u okviru svojih mogućnosti, nastaviti pomagati Ministarstvu odbrane i Oružanim snagama BiH kroz tehničko savjetovanje i usluge predmetnih stručnjaka.


EUFOR: 14. zasjedanje Strateškog povjerenstva za naoružanje, streljivo i minsko-eksplozivna sredstva

Master plan za MiMES poboljšan kroz uključenje viškova naoružanja u cilju sigurne i stabilne BiH
U ponedjeljak, 5. prosinca 2016. godine, u Sarajevu je Organizacija za sigurnost i suradnju u Europi (OESS) bila domaćin 14. zasjedanja Strateškog povjerenstva za naoružanje, streljivo i minsko-eksplozivna sredstva, a tema diskusije je bio Master plan, koji za cilj ima rješavanje pitanja viškova naoružanja, streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava u Bosni i Hercegovini.
Sjednicom je predsjedavao zamjenik ministrice g. Jerinić, uz ko-predsjedavanje veleposlanika Jonathana Moorea iz Organizacije za sigurnost i suradnju u Europi (OESS) i stalnih članova Povjerenstva, kao i predstavnika Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost Parlamenta BiH. Ostali nazočni članovi bili su zapovjednik EUFOR-a general-bojnik Schrötter, zapovjednik NATO Stožera u Sarajevu brigadni general Wilz i stalni članovi Povjerenstva iz sljedećih međunarodnih organizacija: Razvojnog programa Ujedinjenih naroda (UNDP), Organizacije za sigurnost i suradnju u Europi (OESS) i predstavnici veleposlanstava u BiH (Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke, Švicarske, Austrije, Švedske). Povjerenstvo je odobrilo prijedlog brigadira Trachslera iz EUFOR-a da se u Master plan za MiMES uključi 60.000 komada naoružanja koje je višak. Plan je usaglašen na ¨Radionici za naoružanje¨ OESS-a i EUFOR-a, koja je održana prošlog tjedna.
Izvješteno je da se projekti “EXPLODE” i “SECUP“ završavaju 2016. godine. Gospodin Tarik Učanbarilić iz UNDP je izvjestio o aktivnostima u okviru projekta “EXPLODE”, uključujući i uništavanje visokorizičnog streljiva i kompleksnih sustava naoružanja i pružanje potpore Oružanim snagama BiH u smanjivanju zaliha vojne municije na količinu kojom se može pravilno upravljati. Organizirana je i obuka za više starješine s ciljem njihovog daljeg osposobljavanja i unaprijeđivanje infrastrukture kako bi se poboljšala sigurnost i uvjeti za skladištenje u skladištima vojnog naoružanja i streljiva. Ovaj projekt sada prelazi u sljedeću fazu, projekt “EXPLODE+”, koji će početi u 2017. godini. Gospodin Paul Martin iz OESS-a podnio je izvješće o projektu “SECUP“ (unapređenje sigurnosti), koji se također završava 2016. godine, a radi se o poboljšanju sigurnosti oko 30 skladišnih lokacija u BiH.
U BiH se još uvijek nalazi značajna količina nestabilnog vojnog streljiva. Veliki dio tog streljiva se skladišti i održava na neuvjetan način. Prisustvo nestabilnog streljiva u BiH predstavlja opasnost po javnu sigurnost i potencijalnu opasnost za sigurno i stabilno ozračje. To streljivo je također financijski i administrativni teret za OS BiH. Upravljanje i kontrola skladišta naoružanja, kao i inspekcije oružja, i dalje ostaju u nadležnosti ovlaštenih organa BiH, ali u interesu je svih da se upravljanje i rješavanje vrše u okviru sigurnog i bezbjednog procesa.
Zapovjednik EUFOR-a je na kraju rekao: “EUFOR će nastaviti pružati potporu MO i OS BiH u radu na uspostavljanju procedura za skladištenje i poboljšavanju infrastrukture. Godina 2016. je bila uspješna za UNDP i OESS zbog završetka ova dva glavna projekta, koji su znatno doprinijeli poboljšanju sigurnog i stabilnog ozračja u BiH. Međunarodna zajednica se složila da OESS koordinira aktivnosti u vezi sa Master planom za NMiMES, što je MO BiH danas prihvatilo, a implementacija će se vršiti tijekom 2017. godine.”
EUFOR će, u okviru svojih mogućnosti, nastaviti pomagati Ministarstvu obrane i Oružanim snagama BiH kroz tehničko savjetovanje i usluge predmetnih stručnjaka.


ЕУФОР: 14. засједање Стратешког комитета за наоружање, муницију и минско-експлозивна средства

Мастер план за МиМЕС побољшан кроз укључење вишкова наоружања у циљу безбједне и сигурне БиХ
У понедјељак, 5. децембра 2016. године, у Сарајеву је Организација за безбједност и сарадњу у Европи (ОЕБС) била домаћин 14. засједања Стратешког комитета за наоружање, муницију и минско-експлозивна средства, а тема дискусије је био Мастер план, који за циљ има рјешавање питања вишкова наоружања, муниције и минско-експлозивних средстава у Босни и Херцеговини.
Сједницом је предсједавао замјеник министрице г. Јеринић, уз ко-предсједавање амбасадора Џонатана Мура (Jonathan Moore) из Организације за безбједност и сарадњу у Европи (ОЕБС) и сталних чланова Комитета, као и представника Заједничке комисије за одбрану и безбједност Парламента БиХ. Остали присутни чланови били су командант ЕУФОР-а генералмајор Шретер (Schrötter), командант НАТО Штаба у Сарајеву бригадни генерал Вилц (Wilz) и стални чланови Комитета из сљедећих међународних организација: Развојног програма Уједињених нација (УНДП), Организације за безбједност и сарадњу у Европи (ОЕБС) и представници амбасада у БиХ (Сједињених Држава, Уједињеног Краљевства, Њемачке, Швајцарске, Аустрије, Шведске).
Комитет је одобрио предлог бригадира Трахслера (Trachsler) из ЕУФОР-а да се у Мастер план за МиМЕС укључи 60.000 комада наоружања које је вишак. План је усаглашен на ¨Радионици за наоружање¨ ОЕБС-а и ЕУФОР-а, која је одржана прошле седмице.
Извјештено је да се пројекти “EXPLODE” и “SECUP“ завршавају 2016. године. Господин Тарик Учанбарилић из УНДП је извјестио о активностима у оквиру пројекта “EXPLODE”, укључујући и уништавање високоризичне муниције и комплексних система наоружања и пружање подршке Оружаним снагама БиХ у смањивању залиха војне муниције на количину којом се може правилно управљати. Организована је и обука за више старјешине с циљем њиховог даљег оспособљавања и унапријеђивање инфраструктуре како би се побољшала безбједност и услови за складиштење у складиштима војног наоружања и муниције. Овај пројекат сада прелази у сљедећу фазу, пројекат “EXPLODE+”, који ће почети у 2017. години. Господин Пол (Paul) Мартин из ОЕБС-а поднио је извјештај о пројекту “SECUP“ (унапређење безбједности), који се такође завршава 2016. године, а ради се о побољшању безбједности око 30 складишних локација у БиХ.
У БиХ се још увијек налази значајна количина нестабилне војне муниције. Велики дио те муниције се складишти и одржава на неуслован начин. Присуство нестабилне муниције у БиХ представља опасност по јавну безбједност и потенцијалну опасност за безбједно и сигурно окружење. Та муниција је такође финансијски и административни терет за ОС БиХ. Управљање и контрола складишта наоружања, као и инспекције оружја, и даље остају у надлежности овлаштених органа БиХ, али у интересу је свих да се управљање и рјешавање врше у оквиру сигурног и безбједног процеса. Командант ЕУФОР-а је на крају рекао: “ЕУФОР ће наставити да пружа подршку МО и ОС БиХ у раду на успостављању процедура за складиштење и побољшавању инфраструктуре. Година 2016. је била успјешна за УНДП и ОЕБС због завршетка ова два главна пројекта, који су знатно допринијели побољшању безбједног и сигурног окружења у БиХ. Међународна заједница се сложила да ОЕБС координише активности у вези са Мастер планом за НМиМЕС, што је МО БиХ данас прихватило, а имплементација ће се вршити током 2017. године.”
ЕУФОР ће, у оквиру својих могућности, наставити да помаже Министарству одбране и Оружаним снагама БиХ кроз техничко савјетовање и услуге предметних стручњака.